Hvad gør du, den dag medicinsk zink bliver forbudt? SEGES Svineproduktion har en række forsøg i gang for at finde mulige alternativer. Men hvilke spor arbejder vi i? Og hvorfor er der så mange forsøg i gang i både Danmark og udland? Det, og meget mere, kan du høre i første udsendelse af podcastserien “Zinkfri 2022”.
Relateret
You Might also like
-
Afrikansk svinepest i Tyskland: Dét betyder det for dansk griseproduktion
Der er fundet vildsvin med afrikansk svinepest i Tyskland nær den polsk/tyske grænse.
Men hvilken betydning har det for dig som dansk griseproducent – og hvad skal du være særligt opmærksom på?
Det dykker vi ned i i denne podcast, hvor L&F cheføkonom Frank Øland, Områdedirektør for Fødevare- & Veterinære Forhold, Jens Munk Ebbesen, og kvalitetschef i DANISH, Asger Kjær Nielsen, giver deres bud.
Post Views: 21Relateret
-
Økonomien i dansk svineproduktion
Hvordan ser økonomien ud for dansk svineproduktion nu – og hvordan kommer det til at se ud i den kommende tid? Det giver cheføkonom Finn Udesen og seniorkonsulent Nikolaj Kleis Nielsen, begge fra SEGES, deres bud på i denne podcast
Post Views: 472Relateret
-
Den dag svinepesten kom til gården
Der er dage, der ligner hinanden til forveksling. Og så er der de dage, der bliver stående glasklart i hukommelsen resten af livet. Det er sådan en dag, du kan følge her. Read More
Post Views: 1.274Relateret