Kan vi i fremtiden anvende kuldetolerante mariehøns mod skadedyrene på marken?
Det undersøger vi på i denne podcast, hvor du også kan høre om andre tilgange til skadedyrsbekæmpelse med mindre kemi.
You Might also like
-
IPM-podcast 4: Kulturtekniske tiltag i marken
Podcasten indeholder emner som frøpuljemanagement, mekanisk ukrudtsbekæmpelse, sprøjtevinduer til evaluering og andre IPM-tiltag.
Vi evaluerer og perspektiverer over frøspil, anvending af jordbearbejdning og målrettet brug af præcisionsværktøjer som IPM.
I podcasten deltager Jens Erik Jensen, Poul Henning Petersen og Carsten Fabricius, SEGES Innovation samt IPM-innovationsvært Rune Gjengedal, Laue Skau og rådgiver David Hans Dreesen.
Lyt også en podcast om det gode før-høst-besøg her
Podcasten er støttet af Miljøstyrelsen.
-
Din Mark Lige Nu: Etablering af efterafgrøder før høst
I denne special-udgave af podcasten Din Mark Lige Nu fokuserer vi på etablering af efterafgrøder før høst.
Vi besøger Klitgaard Agro ved Hals og hører om deres erfaringer med at etablere før høst. Vores maskinekspert Henning Sjørslev fortæller om de tekniske begrænsninger og muligheder, der er ved spredning af efterafgrødefrø.
Og vært Nanna Hellum Kristensen sørger for, at vi også kommer ind på økonomien i kvælstoffikserende arter.
Husk, at dele linket til podcasten med din maskinstation eller din markmand.
Vil du læse manualen om etablering af efterafgrøder, så klik på linket herunder
https://www.landbrugsinfo.dk/basis/e/5/9/afgroder_etablere_efterafgroder_for_hostVil du læse om Farmtest på teknik af etablering af efterafgrøder før høst, så klik herunder:
https://www.landbrugsinfo.dk/-/media/landbrugsinfo/public/8/f/e/farmtest_151_teknik_etablering_afgroder.pdf -
Din Mark Lige Nu: Få det maksimale ud af dit førhøst-besøg
Omkring midten af juni er det oplagt at lave dit før høst-besøg i marken, hvor du skal evaluere på behandlinger, men også gennemgå marken for græsukrudt og tokimbladet ukrudt – så du kan reagere før de smider frø.
Du får alle de gode råd til det optimale førhøst-besøg med din lokale konsulent. Du får også at vide, hvordan du kan gøre brug af droneoverflyvning og andre digitale værktøjer. Og hvorfor du kan få en unik viden ud af at lave gode sprøjtevinduer.
Herunder er links til det, som nævnes i podcasten:
Fotokonkurrence:
https://landbrugsavisen.dk/mark/ny-fotokonkurrence-vis-mig-dit-spr%C3%B8jtevindue-nemt-deltage
FarmTracking – til registrering direkte på dit online markkort
IPM-tjek:
Gratis IPM app om ukrudt og skadevoldere i marken (landbrugsinfo.dk)