
Svineproducent Aage Lauritzen fra Ribe er helt tosset med tal. Hør, hvordan han i det daglige bruger økonomistyring til at prioritere opgaver, lave KPI’er, motivere medarbejdere, træffe beslutninger, skabe udvikling og i det hele taget til at sikre, at der er penge til det, han gerne vil.
You Might also like
-
Din Mark Lige Nu: Etablering af efterafgrøder før høst
I denne special-udgave af podcasten Din Mark Lige Nu fokuserer vi på etablering af efterafgrøder før høst.
Vi besøger Klitgaard Agro ved Hals og hører om deres erfaringer med at etablere før høst. Vores maskinekspert Henning Sjørslev fortæller om de tekniske begrænsninger og muligheder, der er ved spredning af efterafgrødefrø.
Og vært Nanna Hellum Kristensen sørger for, at vi også kommer ind på økonomien i kvælstoffikserende arter.
Husk, at dele linket til podcasten med din maskinstation eller din markmand.
Vil du læse manualen om etablering af efterafgrøder, så klik på linket herunder
https://www.landbrugsinfo.dk/basis/e/5/9/afgroder_etablere_efterafgroder_for_hostVil du læse om Farmtest på teknik af etablering af efterafgrøder før høst, så klik herunder:
https://www.landbrugsinfo.dk/-/media/landbrugsinfo/public/8/f/e/farmtest_151_teknik_etablering_afgroder.pdf -
Strategi, robusthed og alternative udviklingsmuligheder
Kim Gohr Nielsen er økologisk mælkeproducent ved Ringkøbing. Han overtog i 2009 en ejendom med 180 køer og ca. 200 hektar, og i dag har han knap 600 køer og driver 750 hektar. Da han midt under finanskrisen ville udvide sin bedrift, vidste han godt, at han ikke skulle gå ned i banken og spørge om lån. Derfor valgte han at forpagte både marker og to ejendomme, så han på den måde kunne udvide virksomheden. Læs mere
-
Økonomisk og mental robusthed i landbruget 1
Hvad betyder økonomisk og mental robusthed for de danske landmænd? Det kan du få nogle gode bud på i denne serie af tre podcasts, hvor deltagerne giver deres bud på, hvordan man arbejder med det på sin egen bedrift.
Dette er første af tre podcasts om emnet.
Med til at give diskussionen substans er:
- Lene Gade Hovmøller, landbrugskundedirektør hos Vækstfonden.
- Anders Harck, formand for sektorbestyrelsen for Økonomi og Virksomhedsledelse, ejerleder og mælkeproducent.
- Ivan Damgaard, chefkonsulent hos kompetencer og vækst i SEGES.
- Jacob Stensig, ejerleder og mælkeproducent
- Brian Fruergaard-Roed, ejerleder og mælkeproducent