
Mælkeproducent Thomas Hansen fra Rødding i Sønderjylland laver selv sit budget og sine budgetopfølgninger, fordi det giver ham overblik over virksomheden. Hør, hvordan han gør, og hvordan der indimellem kan gå sport i at lave en god budgetopfølgning.
You Might also like
-
Økonomisk og mental robusthed i landbruget 3
Hvad betyder økonomisk og mental robusthed for de danske landmænd? Det kan du få nogle gode bud på i denne serie af tre podcasts, hvor deltagerne giver deres bud på, hvordan man arbejder med det på sin egen bedrift.
Dette er tredje af tre podcasts om emnet.
Med til at give diskussionen substans er:
- Lene Gade Hovmøller, landbrugskundedirektør hos Vækstfonden.
- Anders Harck, formand for sektorbestyrelsen for Økonomi og Virksomhedsledelse, ejerleder og mælkeproducent.
- Ivan Damgaard, chefkonsulent hos kompetencer og vækst i SEGES.
- Jacob Stensig, ejerleder og mælkeproducent
- Brian Fruergaard-Roed, ejerleder og mælkeproducent
-
Syv dyder, der gør din bedrift mere robust
Robusthed er evnen til at modstå forskellige stød, som når priserne går den forkerte vej, eller en nøglemedarbejder rejser. I Danmark er landbruget højteknologisk, har meget gæld og er dermed ikke så robust. Derfor er der behov for at tænke anderledes. Læs mere
