Hvilke konsekvenser har det for dig, hvis der kommer afrikansk svinepest til Tyskland?
Det giver cheføkonom i Landbrug & Fødevarer, Frank Øland, og Jens Munk Ebbesen, områdedirektør for Fødevare- og Veterinære forhold i Landbrug & Fødevarer deres bud på i denne podcast.
You Might also like
-
Din Mark Lige Nu: Sådan udbringer du prosulfocarb korrekt
Du kender prosulfocarb som Boxer, Roxy, Fidox og Adimax, men du skal tænke dig godt om, inden du kører ud med midlet her i efteråret.
Du skal for eksempel være opmærksom på, at der ikke sker afdrift nærliggende frugt- og grøntdyrkere. Dem kan du se, om du har som nabo på www.landmand.dk
I podcasten får du konkrete anbefalinger til at gøre det korrekt med din sprøjteteknik. Vi kommer ind på alt fra bomhøjde til dyser.
Og du kan læse mere om anbefalinger i faktaarket og artikel på Landbrugsinfo.
https://www.landbrugsinfo.dk/-/media/landbrugsinfo/public/d/1/2/pl_ipm_faa_bedre_virkning_og_reduceret_afdrift_af_jordmidler.pdfhttps://www.landbrugsinfo.dk/public/8/4/b/plantebeskyttelse_nabomarker_frugt_gront_sprojte_prosulfocarb -
Sunde tarme ved fravænning uden zink
Den 25. juni i år er det slut med medicinsk zink i dansk griseproduktion. Som smågriseproducent har du sikkert gjort dig en masse overvejelser om, hvad det kommer til at betyde for produktionen, når du ikke længere kan behandle dine grise med medicinsk zink, når der er fravænningsdiarre i klimastalden.
Læs mere -
Værktøjer til klima og bæredygtighed
For mange er fokus på bedriftens klimaaftryk det, der kan sikre ens produktion i fremtiden.
Klima er nemlig blevet et emne, der kan være afgørende for, at grisekødet stadig er et attraktivt produkt for forbrugerne i fremtiden.
Men hvilke værktøjer kan gøre griseproduktionen mere bæredygtig? Og hvordan tager du dem i brug?
De spørgsmål har vi stillet chefkonsulent Finn Udesen fra Center for Klima & Bæredygtighed i SEGES. For med forslag om CO2-afgifter og et stort fokus på landbrugets klimaaftryk, er det et emne, der står højt på dagsordenen i det omkringliggende samfund.
Vært: Søs L. Pedersen
Medvirkende: Finn Udesen
Tilmeld dig klimadag
De danske landmænd får nu en oplagt mulighed for at blive klogere på deres klimaaftryk og klimaværk-tøjet ESGreen Tool, når der afholdes 15 klimadage rundt i hele landet fra d. 1. september 2022 til d. 31. januar 2023.