Griseproducent Hans Jørgen Hansen har produceret grise uden brug af medicinsk zink i flere år. Vi har været på besøg på bedriften på Als til en snak om hans rejse fra zink til zinkfri. Med er også dyrlæge Michael Agerley fra Porcus og dyrlæge Nicolai Rosager Weber fra SEGES Svineproduktion.
You Might also like
-
Økonomien i dansk svineproduktion
Hvordan ser økonomien ud for dansk svineproduktion nu – og hvordan kommer det til at se ud i den kommende tid? Det giver cheføkonom Finn Udesen og seniorkonsulent Nikolaj Kleis Nielsen, begge fra SEGES, deres bud på i denne podcast
-
Nye anbefalinger for rygspæktykkelse for søer
Der er stor fokus på at optimere søernes produktivitet og foderforbrug i danske sohold. Seniorkonsulent ved SEGES Innovation Camilla Højgaard har derfor undersøgt, om der kan justeres på anbefalingerne for rygspæk ved faring, samt hvordan det kan implementeres.
Medvirkende: Camilla Højgaard
Vært: Søs Lindeborg
Se videoen om, hvordan du rygspækscanner dine søer:
-
Big data har kæmpe potentiale i landbruget
Aage Lauritzen er svineproducent og driver seks produktionsejendomme. Han har længe arbejdet med brugen af data for at optimere sin produktion.
I podcasten fortæller Aage om, hvordan han har arbejdet med data på bedriften og hvilke perspektiver, han ser i den fremtidige brug af data – og hvad han godt kunne tænke sig at arbejde mere med i fremtiden.
Nicolai Fog Hansen fra SEGES har arbejdet med digitalisering og brug af data i landbruget, og giver sit bud på, hvad man kan bruge Big Data til i fremtidens landbrug.